Elżbieta Stępień i Michał Makowski w bibliotece w Strzałkowie
W środę 11 kwietnia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzałkowie odbyło się spotkanie z Elżbietą Stępień, autorką kilku tomików wierszy i powieści „Ta kobieta” , która ukazała się niedawno.
Pisarka, pochodząca ze Strzałkowa i znana tutejszej społeczności także z tego, iż dwukrotnie prowadziła w bibliotece wakacyjne warsztaty literackie dla dzieci , zaprezentowała swoją książkę i opowiedziała historię jej powstania. Sympatycy biblioteki przeczytali znaczące fragmenty powieści, dotyczącej m.in. przemocy w rodzinie, a do jej poznania w całości zachęciły przybyłych gości czytelniczki z działającego w GBP w Strzałkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego ostatnie spotkanie poświęcone było właśnie „Tej kobiecie”.
Podczas środowej uroczystości wystąpił również z kilkoma piosenkami Michał Makowski z Dziepółci, który osiągnął sukces jako uczestnik programu „The voice kids”.
Nie zabrakło podziękowań, pamiątkowych zdjęć, słodkiego poczęstunku i oczywiście dedykacji wpisywanych przez Panią Elę do zakupionych podczas spotkania egzemplarzy „Tej kobiety”.
Zapraszamy do lektury książki, którą wypożyczyć można w naszej bibliotece.
WIELKANOCNE WARSZTATY
Podczas plastycznych warsztatów wielkanocnych, które odbyły się w GBP w Strzałkowie w dniu 27.03.2018 r., dzieci i dorośli pod okiem Pani Moniki Rudek, wytrwale pracowali nad wykonaniem baranków ze styropianu i patyczków do uszu oraz zajączków ze słomy.
KONCERT KOLĘD W BIBLIOTECE
W dniu 26 stycznia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzałkowie odbył się koncert kolęd, kiedy to z repertuarem wokalnym i instrumentalnym wystąpiły dzieci i młodzież – Marta Bareła, Matylda i Marcelina Purgał, Miłosz Sobociński i Wiktor Wiche. Młodym artystom w śpiewaniu kolęd towarzyszyła licznie zgromadzona publiczność.
PROMOCJA POWIATOWEGO ALBUMU
W dniu 8 grudnia 2017 roku w GBP w Strzałkowie odbyła się promocja albumu pt. „Radomszczańskie perły powiatu–szlakiem naszych przodków” wydanego przez Fundację Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty dla Każdego z Radomska. W publikacji znalazły się wiersze, opisy i zdjęcia zabytków architektonicznych i ciekawych zakątków przyrodniczych z terenu naszego powiatu. Uroczystość odbyła się w naszej bibliotece m.in. ze względu na to, iż w książce opublikowane zostały również wiersze o zabytkach Strzałkowa autorstwa dwóch dziewczynek – młodych mieszkanek Strzałkowa i czytelniczek biblioteki – Weroniki Borek i Alicji Kapuścińskiej.
Promocję albumu uświetniły występy muzyczne: trzech dziewczynek – Matyldy Purgał, Marceliny Purgał i Marty Bareły oraz zespołu wokalnego „Kalina” działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Strzałkowie, a na przybyłych licznie gości czekał słodki poczęstunek.
„NIE DO WIARY, W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY” i „NA TROPACH AFERY – GDZIE PODZIAŁY SIĘ LITERY?”
TO tytuły spektakli edukacyjno – profilaktycznych o tematyce czytelniczej, które Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie zorganizowała dla uczniów klas 0 – V w czterech szkołach na terenie Gminy Radomsko – PSP w Szczepocicach, PSP w Płoszowie, PSP w Dziepółci, PSP w Kietlinie - w dniach 27.10. – 13.11.2017 r. Baśniowy i fascynujący świat książek, bajek, opowieści i bibliotek zaprezentowali dzieciom w interesujący i dowcipny sposób aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa.
Wystawa i konkurs o Henryku Siemiradzkim
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie, wraz z czytelnikami, przygotowała wystawę ph. „Henryk Siemiradzki – częścią historii Strzałkowa”, wpisującą się w obchody 115. rocznicy śmierci słynnego malarza i realizację przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strzałkowie projektu pod tym samym tytułem. Wernisaż wystawy miał miejsce 24 września 2017 r.
Na wystawie można obejrzeć wiele ciekawych materiałów dotyczących życia i twórczości słynnego malarza – Henryka Siemiradzkiego, który w 1884 roku nabył dworek w Strzałkowie, gdzie spędzał niemal wszystkie wakacje (na stałe mieszkał w Rzymie), spędził tu ostatnie miesiące życia i tutaj też zmarł w roku 1902.Znalazły się tu m.in. fotografie obrazów, szkiców, portretów, rękopisów listów, zdjęcia rodziny, willi we Włoszech, strzałkowskiego dworku, testament w języku polskim i włoskim, wycinki lub kopie artykułów z różnych gazet i czasopism, nawet tych najstarszych (z 1902 r.), książki o Henryku Siemiradzkim, zdjęcia z pogrzebu, wiele cytatów z różnych biografii malarza, szczególnie tych związanych ze Strzałkowem.
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie zorganizowała i przeprowadziła również dwuetapowy konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Siemiradzkiego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzałkowie. W kategorii klas IV – VI zwyciężył Wiktor Wiche z klasy VI, a klas VII i II – III g – Weronika Borek z klasy VII.
„Być jak Reymont, pisać jak Reymont” – warsztaty literackie 2017
Gminna Biblioteka Puliczna w Strzałkowie w pierwszych tygodniach wakacji zorganizowała warsztaty literackie dla dzieci p.h. "Być jak Reymont, pisać jak Reymont", wpisujące się w obchody "Roku Reymontowskiego". Projekt ten został zrealizowany dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a zajęcia poprowadziła Elżbieta Stępień, poetka pochodząca ze Strzałkowa.
Dzieci podczas pięciu spotkań brały udział w kreatywnych ćwiczeniach i zabawach językowych, jak również tworzyły wiersze i opowiadania, opisujące piękno swojej małej ojczyzny lub dotyczące zagrożeń we współczesnym świecie. W ramach projektu zorganizowano również wycieczkę do Kobiel Wielkich - miejsca narodzin Władysława Stanisława Reymonta, dzięki czemu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę o wybitnym nobliście o ciekawostki z jego życia.
Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie w bibliotece uroczystego spotkania dla dzieci i ich rodzin w dniu 30 sierpnia. Głównym punktem programu było czytanie performatywne napisanego przez uczestników warsztatów opowiadania o Reymoncie oraz zaprezentowanie innych autorskich utworów literackich.
Na koniec dzieci otrzymały broszurki z wydrukowanymi opowiadaniami i wierszami, przygotowane przez bibliotekę. Podczas słodkiego poczęstunku pełni podziwu dla swych pociech rodzice wyrażali wdzięczność za tak wspaniałą i owocną inicjatywę.
Spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie zorganizowała dla dzieci z klas 0 – II ze szkół podstawowych w gminie Radomsko spotkanie autorskie z piosenkarzem, kompozytorem i pisarzem książek dla dzieci, Tomaszem Szwedem. Odbyło się ono 11.05.2017 r. w PZSG w Strzałkowie. Spotkanie było niezwykle barwne, gdyż pisarz nie tylko czytał fragmenty swoich książek – m.in. „Kliniki małych zwierząt w Leśnej Górce”, ale również śpiewał piosenki, grał na różnych instrumentach i bawił się z dziećmi w rozpoznawanie liści czy piór ptaków. Jak sam powiedział, głównym przesłaniem jego książek było pokazanie, iż zwierzęta to też istoty, które mają swoje uczucia i emocje. Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki Tomasza Szweda wzbogacone ponadto autografem autora.