Aktualności


Wystawa i konkurs o Henryku Siemiradzkim

24‑10‑2017 08:16:00

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie, wraz z czytelnikami, przygotowała wystawę ph. „Henryk Siemiradzki – częścią historii Strzałkowa”, wpisującą się                w obchody 115. rocznicy śmierci słynnego malarza i realizację przez Koło Gospodyń Wiejskich  w Strzałkowie projektu pod tym samym tytułem. Wernisaż wystawy miał miejsce 24 września 2017 r.

Na wystawie można obejrzeć wiele ciekawych materiałów dotyczących życia i twórczości słynnego malarza – Henryka Siemiradzkiego, który w 1884 roku nabył dworek     w Strzałkowie, gdzie spędzał niemal wszystkie wakacje (na stałe mieszkał w Rzymie), spędził tu ostatnie miesiące życia i tutaj też zmarł w roku 1902.Znalazły się tu m.in. fotografie obrazów, szkiców, portretów, rękopisów  listów, zdjęcia rodziny, willi we Włoszech, strzałkowskiego dworku, testament w języku polskim i włoskim, wycinki lub kopie artykułów z różnych gazet i czasopism, nawet tych najstarszych (z 1902 r.), książki o Henryku Siemiradzkim, zdjęcia z pogrzebu, wiele cytatów z różnych biografii malarza, szczególnie tych związanych ze Strzałkowem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie zorganizowała i przeprowadziła również dwuetapowy konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Siemiradzkiego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzałkowie. W kategorii klas IV – VI zwyciężył Wiktor Wiche z klasy VI, a klas VII i II – III g – Weronika Borek z klasy VII.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

„Być jak Reymont, pisać jak Reymont” – warsztaty literackie 2017

20‑09‑2017 13:08:56

Gminna Biblioteka Puliczna w Strzałkowie w pierwszych tygodniach wakacji zorganizowała warsztaty literackie dla dzieci p.h. "Być jak Reymont, pisać jak Reymont", wpisujące się w obchody "Roku Reymontowskiego". Projekt ten został zrealizowany dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a zajęcia poprowadziła Elżbieta Stępień, poetka pochodząca ze Strzałkowa.

            Dzieci podczas pięciu spotkań brały udział w kreatywnych ćwiczeniach i zabawach językowych, jak również tworzyły wiersze i opowiadania, opisujące piękno swojej małej ojczyzny lub dotyczące zagrożeń we współczesnym świecie. W ramach projektu zorganizowano również wycieczkę do Kobiel Wielkich - miejsca narodzin Władysława Stanisława Reymonta, dzięki czemu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę o wybitnym nobliście o ciekawostki z jego życia.

Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie w bibliotece uroczystego spotkania      dla dzieci i ich rodzin w dniu 30 sierpnia. Głównym punktem programu było czytanie performatywne napisanego przez uczestników warsztatów opowiadania o Reymoncie oraz zaprezentowanie innych autorskich utworów literackich.

Na koniec dzieci otrzymały broszurki z wydrukowanymi opowiadaniami i wierszami, przygotowane przez bibliotekę. Podczas słodkiego poczęstunku pełni podziwu dla swych pociech rodzice wyrażali wdzięczność za tak wspaniałą i owocną inicjatywę.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Zdjęcie plakat_wesele_skan20170829.jpg
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Zdjęcie spotkanie z A Lingas-Łoniewską plakat.jpg
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem

17‑05‑2017 14:33:39

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia  Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie zorganizowała dla dzieci z klas 0 – II ze szkół podstawowych  w gminie Radomsko spotkanie autorskie z piosenkarzem, kompozytorem i pisarzem książek dla dzieci, Tomaszem Szwedem. Odbyło się ono 11.05.2017 r. w PZSG w Strzałkowie. Spotkanie było niezwykle barwne, gdyż pisarz nie tylko czytał fragmenty swoich książek – m.in. „Kliniki małych zwierząt w Leśnej Górce”, ale również śpiewał piosenki, grał na różnych instrumentach i bawił się z dziećmi w  rozpoznawanie liści czy piór ptaków. Jak sam powiedział, głównym przesłaniem jego książek było pokazanie, iż zwierzęta to też istoty, które mają swoje uczucia i emocje. Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki Tomasza Szweda wzbogacone ponadto autografem autora.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

 

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

SPEKTAKL PT. "PAN TADEUSZ"

27‑02‑2017 09:34:48

W piątek 24 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Strzałkowie wystawiony został spektakl pt. Pan Tadeusz", przygotowany przez Miejski Teatr Źródło", a zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzałkowie. Licznie zgromadzona publiczność obejrzeć mogła najbardziej znaczące sceny z epopei Adama Mickiewicza. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne biesiadowanie przy "soplicowskim stole" oraz pamiątkowe zdjęcia.

1

2

3

4

5

6

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Ogłoszenie

20‑02‑2017 09:11:50
Pan Tadeusz ogłoszenie
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

O Henryku Sienkiewiczu w bibliotece w Strzałkowie

15‑12‑2016 12:09:44

W piątek 9 grudnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzałkowie miało miejsce wydarzenie wpisujące się w obchody kończącego się Roku Henryka Sienkiewicza. Aktorzy Miejskiego Teatru „Źródło” z Radomska zaprezentowali  widowisko artystyczne „Z Sienkiewiczem w sercu”. Następnie obecni przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radomsko, radni, czytelnicy i sympatycy biblioteki odczytali na głos ulubione fragmenty powieści „Quo vadis”. Na koniec  Beata Merta, Kierownik GBP w Strzałkowie, przybliżyła zebranej publiczności temat dotyczący związków Henryka Sienkiewicza ze Strzałkowem. Warto wiedzieć, iż pisarz w roku 1874 bywał w tej miejscowości u swojej wybranki serca – Marii Jadwigi Keller – wnuczki właściciela strzałkowskiego dworku, a później, przyjaźniąc się z malarzem Henrykiem Siemiradzkim, kolejnym posiadaczem majątku w Strzałkowie, również nie mógł zapomnieć o tej wsi położonej blisko Radomska.

Beata Merta

Obraz 1

Obraz 2

Obraz 3

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Zaproszenie

05‑12‑2016 10:18:07
Rok Sienkiewicza
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Wyspa poezji

08‑08‑2016 08:48:18

W wakacje 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie za sprawą odbywających się warsztatów literackich stała się wyspą poezji. Projekt „Wakacje z poezją” zrealizowany został dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, a zajęcia poprowadziła Elżbieta Stępień, poetka pochodząca     ze Strzałkowa. W sześciu 1,5 – godzinnych spotkaniach uczestniczyły dzieci w wieku od 9 do 13 lat.

Warsztaty miały na celu przede wszystkim wspieranie ich twórczej aktywności literackiej, rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i umiejętności nazywania własnych stanów emocjonalnych. Dzieci brały udział w zabawach integrujących grupę, ćwiczeniach relaksacyjnych, a do pisania wierszy i opowiadań inspirowane były np. muzyką czy przebywaniem w plenerze na łonie natury.

Podjęte działania przyczyniły się do wzrostu poczucia własnej wartości i pokonania nieśmiałości młodych osób. Efektem zajęć są wiersze, krótkie opowiadania czy wspólnie wymyślona bajka o charakterze terapeutycznym. Utwory uczestników warsztatów literackich zamieszczone zostały w przygotowanej przez bibliotekę broszurce.

Zwieńczeniem warsztatów było zorganizowanie w dniu 16 lipca 2016 r., uroczystego spotkania, na którym dzieci czytały napisane przez siebie utwory literackie i wykonywały piosenki. Od poetki Elżbiety Stępień otrzymały na pamiątkę tomiki jej wierszy, a swoim bliskim mogły wręczyć broszurki z utworami swojego autorstwa.

            Oklaskom licznej widowni nie było końca, a dumni ze swoich pociech rodzice dziękowali za tak wspaniałą inicjatywę.  Dzieci natomiast wyrażały swoje zadowolenie, iż tak ciekawie, przyjemnie i inaczej niż zwykle mogły spędzić część swoich wakacji.

Alternatywny tekst z opisem obrazu.

 

 

Alternatywny tekst z opisem obrazu.

Alternatywny tekst z opisem obrazu.

Alternatywny tekst z opisem obrazu.